Opublikowane 5 lipca 2021

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

🩺Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje własne tkanki. RZS prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. ❗Dotyka około 350 tys. Polaków, 3 razy częściej choroba występuje u kobiet. Zazwyczaj pojawia się w wieku 40-50 lat. 🔎 Charakterystyczne dla RZS dolegliwości to poranna sztywność, która trwa co najmniej godzinę oraz występujące symetrycznie stany zapalne w stawach.

🔎 Pojawiają się również objawy ogólne: zmęczenie, gorączka, bóle mięśni. Przebieg choroby jest zróżnicowany, występują w niej okresy zaostrzeń, naprzemiennie z okresami remisji objawów. Początkowo dochodzi do stanu zapalnego błony maziowej, który prowadzi do jej przerostu i pogrubienia. Następnie błona odcina chrząstkę stawową od substancji odżywczych zawartych w płynie stawowym. Powoduje to uszkodzenie tkanek okołostawowych: torebek stawowych, ścięgien i więzadeł.

Choroba w dalszym procesie atakuje również inne układy, których dysfunkcje mogą również stanowić zagrożenie życia:🔹 szybki rozwój miażdżycy i osteoporozy- ryzyko zawału, niewydolności serca oraz złamań osteoporotycznych jest znacznie podwyższone,🔹 serce- ryzyko uszkodzenia zastawek czy zapalenia osierdzia,🔹 płuca- może powodować zapalenie płuc,🔹 nerwy- powikłania związane z uciskiem na rdzeń kręgowy, objawy zaburzenia czucia, mrowienia, drętwienia lub niedowładu kończyn.

Nie są znane przyczyny choroby, natomiast znamy czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia RZS: genetyczne, palenie papierosów, stres oraz zaburzenia układu odpornościowego. Leczenie ma na celu zahamowanie postępu choroby i niepełnosprawności pacjenta. Obejmuje zarówno farmakoterapię, jak również rehabilitację oraz ćwiczenia w domu.

ℹ Konsultacje reumatologiczne w Ożarowie Mazowieckim realizuje lek. Katarzyna Pirko-Kotela: https://bit.ly/3zOil9i