Opublikowane 9 marca 2022

Terapia blizn

ℹ Blizna jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej i efektem procesu gojenia po uszkodzeniu tkanek poprzez zastąpienie ubytku tkanką łączną włóknistą. Niezintegrowana blizna, to taka, która strukturą, wyglądem lub właściwościami przeszkadza pacjentowi lub wpływa niekorzystnie na inne powiązane z nią struktury.

📌 Niezintegrowana blizna może mieć negatywny wpływ nie tylko na miejsce, w którym powstała, ale także na oddalone od niej części ciała. Zarówno nowe blizny, jak i dawne mogą być źródłem problemu. W celu poprawy stanu blizny, jak również eliminowaniu objawów, których źródłem są zbliznowacenia, fizjoterapeuci stosują terapię manualną blizny.

Niepożądane objawy, które mogą kwalifikować się na terapię blizn, to:

👉 dyskomfort w miejscu blizny- uczucie pieczenia, ból, swędzenie, które nie ustępują;

👉 nieprawidłowości strukturalne tj.: przerosty, bliznowacenie, zrosty, przepukliny blizny, przerwanie ciągłości blizny;

👉 zaburzenia przenoszone, czyli zaburzenia pojawiające się w innych częściach układów organizmu powiązanych z miejscem występowania blizny;

👉 uczucie ciągnięcia związane z miejscem, w którym znajduje się blizna;

👉 zaburzenia czucia w okolicach blizny.

Terapię blizny w zaplanowanych zabiegach chirurgicznych można zacząć jeszcze przed jej pojawieniem się. Terapeuta pomoże dobrać odpowiednie strategie profilaktyczne, które wspomogą proces gojenia. Terapeuta może rozpocząć terapię po pełnym wygojeniu i utworzeniu się blizny - zazwyczaj będzie to ok. 4-6 tygodni później. Terapii mogą być również poddane blizny stare, nawet jeżeli są już kilku-, kilkunastoletnie, szczególnie jeżeli w procesie diagnostycznym wykazują cechy zaburzenia.

✅ Terapię blizn prowadzi w Ożarowie Mazowieckim dr n. med. Joanna Ścibek. Więcej informacji na temat terapii: https://bit.ly/3He9pMS