Zabieg leczniczy z zakresu hydroterapii, zwany również masażem wirowym. Zabieg wykorzystuje wpływ wody, jego temperaturę oraz ucisk mechaniczny spowodowany ciśnieniem i ruchem wirowym na kończynę poddaną zabiegowi.
Ruch wirowy wody wytwarzają dysze, w specjalnych zbiornikach przeznaczonych dla kończyn górnych lub dolnych. Temperatura wody waha się od 32 do 38 stopni Celsjusza, w zależności od wskazań medycznych. Czas trwania zabiegu wynosi zwykle około 10-15 minut.
Szybki ruch wirowy oddziałuje na skórę powierzchniowo z lekkim podrażnieniem oraz zwiększa jej przekrwienie, co stanowi łagodną formę masażu. Masaż wirowy nie wymaga zanurzania całego ciała, ale na zabieg warto zabrać strój na przebranie ułatwiający zanurzenie okolicy poddawanej zabiegom oraz ręcznik.
Zabieg kąpieli wirowej powoduje zwiększenie przepływu krwi i chłonki oraz poprawia się metabolizm komórek. Masaż wirowy ma również na celu rozluźnienie tkanek, złagodzenie napięcia mięśni oraz niweluje obrzęki. Jest to istotny wpływ w przypadku osób, które mają obrzęki limfatyczne. Masaż wirowy relaksuje, ma właściwości rozkurczowe i przeciwbólowe.
Do głównych wskazań do stosowania kąpieli wirowych zalicza się:
Wśród przeciwwskazań do zabiegów kąpieli wirowej, które powinien pacjent skonsultować z personelem medycznym, zalicza się między innymi: