Kinesiology taping najbardziej popularna metoda dynamiczna aplikacji plastra, zyskała w szybkim tempie duże grono zwolenników, ze względu na szerokie zastosowanie, łatwość aplikacji plastra oraz skuteczność działania. Kinesiotaping, który został opracowany przez dr Kenzo Kase, japońskiego chiropraktyka w latach 70 ubiegłego stulecia, aktualnie jest jednym z chętniej stosowanych zabiegów wspomagających standardową terapię.

JAK DZIAŁA

KINESIOLOGY TAPING?

Metoda wykorzystuje mechaniczne właściwości plastra- właściwie naklejone plastry w odpowiedni sposób odciągają skórę od powięzi. Zwiększona przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią usprawnia przepływ krwi żylnej i limfy, co aktywuje proces regeneracji tkanek. Poprawa mikrokrążenia wspomaga również proces wchłaniania krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Łagodzi ból, poprzez zmniejszenie ucisku na receptory bólowe, co wpływa pozytywnie na zwiększenie zakresu ruchu.

Wbrew obiegowej opinii to nie sam plaster, ale właśnie odpowiednio zastosowana aplikacja jest źródłem leczniczych właściwości kinesiology tapingu. To czy aplikacja jest skuteczna zależy od stopnia rozciągnięcia plastra, miejsca jego naklejenia oraz kierunku jego rozciągnięcia. Plastry o różnych kolorach nie różnią się między sobą właściwościami, jest to wyłącznie walor estetyczny.

Plastry są antyalergiczne, nie zawierają leków ani latexu oraz są wodoodporne, z powodzeniem można w nich pływać na basenie bądź też brać kąpiel. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni i ułatwiając wykonanie ruchu.

CELEM STOSOWANIA

KINESIOLOGY TAPINGU JEST M.IN:

  • zależnie od aplikacji zmniejszenie lub zwiększenie napięcia mięśniowego,
  • poprawa mikrokrążenia,
  • w zaburzeniach układu krążenia limfatycznego np. w ciąży,
  • działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • redukcja krwiaków i wysięgów, także po świeżych urazach mechanicznych,
  • redukcja blizn i rozstępów
  • zwiększenie zakresu ruchu mięśni i stawów,
  • wspomaganie stabilizacji, np. po urazach więzadłowych
  • korekcja wad postawy
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji, poprzez dodatkową stabilizację stawów, mięśni

Bezpieczeństwo i przygotowanie

do tapingu

Kinesiology Taping jest niezwykle bezpieczną formą terapii i z powodzeniem może być stosowany także u niemowląt i dzieci, a także u kobiet ciężarnych (bóle pleców, obrzęki kończyn dolnych). Terapia często ma zastosowanie w medycynie sportowej i urazach sportowców, gdyż nie krępuje ruchów, jak inne opatrunki typu orteza. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do zastosowania tapingu, przy dużym owłosieniu może być potrzebne jego zgolenie.

Kinesiology Taping jest doskonałym uzupełnieniem do terapii, gdyż jako jedyna forma terapii działa 24 godziny na dobę, pozostaje na skórze zazwyczaj przez okres ok. 5-7 dni, a efekt terapeutyczny utrzymuje się także kilka dni po zdjęciu plastra. Niewątpliwą zaletą tej terapii jest fakt, że efekt zastosowanej aplikacji, widoczny jest bezpośrednio po jej zastosowaniu.

Cennik

usług medycznych

Kinesiotaping 1 okolica 35 zł

Kinesiotaping 1 okolica 35 zł

Fizjoterapeuci wykonujący

Kinesiology Taping