Stosowana na całym świecie neurofizjologiczna metoda NDT-Bobath została stworzona w latach 40 XX w. przez Bertę (fizjoterapeutkę) i Karla Bobath (lekarza pediatra i chirurga). Przyjęte w niej założenia i sposoby postępowania są powszechnie akceptowane w leczeniu zaburzeń neurologicznych dzieci oraz dorosłych. Metoda NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju psychospołecznym, by mogło uzyskać maksymalną niezależność w życiu lub wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN).

Jak wygląda

"Terapia bobathem"?

Podczas zajęć terapeuta uczy dziecko prawidłowych wzorców ruchowych, stosując odpowiednio dobrane wspomaganie. Wpływa to na jakość ruchu oraz normalizację napięcia mięśniowego. Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, dzięki czemu dostarcza fizjologicznych doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z prawidłowym przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości w celu uzyskania symetrii ruchów. Rodzaj, tempo i rytm ćwiczeń dobiera się indywidualnie, opiekun dziecka w trakcie jest stale obecny. Ważnym elementem terapii, jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa.

Jakie ćwiczenia dziecka wykonujemy w domu?

Filozofia techniki Bobath dyktuje odpowiedni sposób postępowania w środowisku domowym. Właściwe podnoszenie i odkładanie, sposób noszenia, pozycje do zabaw jest ważne, aby podtrzymywać efekty rehabilitacji. Bardzo ważna jest świadomość rodziców, że osiągnięcie dobrych rezultatów, wymaga wspólnej pracy terapeuty i odpowiednia pielęgnacja noworodka tj. właściwy sposób trzymania, podnoszenia i układania dziecka w domu. Zgodnie z metodą NDT-Bobath wszystkie czynności dnia codziennego, wpływają na rozwój umiejętności, jak chociażby kontrola głowy.

Cel METODY

NDT-BOBATH u dzieci:

  • normalizacja zaburzonego napięcia mięśniowego
  • zwalczanie spastyczności i wiotkości mięśni
  • przeciwdziałanie asymetrii ułożeniowej dziecka, w tym kontrola główki
  • nauka czynności właściwych dla danego etapu rozwoju niemowlaka
  • utrwalenie prawidłowych wzorców ruchowych
  • wspomaganie fizjologicznego rozwoju dzieciom z zaburzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi (tj. mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-mózgowa, rozszczep kręgosłupa)
  • zapewnienie prawidłowego rozwoju wcześniakom
  • aktywizacja plastyczności mózgu u dzieci z zaburzeniami Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN)

Cennik terapii

dla dzieci i niemowląt

Usługa dostępna tylko w Ożarowie Mazowieckim

Terapia NDT-Bobath dzieci do 3 r.ż. 140 zł

Terapię NDT-Bobath

dla dzieci prowadzi