Rehabilitacja (łac. re – na nowo; habilis – sprawny) stała się nieodzowną składową procesu usprawniania leczniczego, oznacza zespół działań, które mają na celu przywrócenie lub kształtowanie u człowieka niepełnosprawnego utraconych funkcji.
Fizjoterapia zajmuje się całościową oceną uwzględniając możliwości ruchowe pacjenta oraz podnoszeniem jakości jego życia. Uwzględnia takie sfery oddziaływań jak: profilaktykę, terapię, interwencję terapeutyczną, działania usprawniające oraz rehabilitację. Ma ona na celu zapewnienie dobrostanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego oraz społecznego.
Metody stosowane w fizykoterapii zaliczane są do naturalnych metod leczniczych, ponieważ wykorzystują fizjologiczne mechanizmy organizmu na oddziaływanie bodźcami fizykalnymi.
Prof. dr hab. med. Wiktor Dega jest autorem założeń współczesnej rehabilitacji w Polsce oraz współautorem rehabilitacji na świecie. Dzięki jego staraniom w 1960 roku powstała w Poznaniu pierwsza w Polsce, a także i na świecie, Katedra Medycyny Rehabilitacyjnej. Od 1950 roku pierwszy krajowy specjalista do spraw rehabilitacji, która zakłada następujące zasady Rehabilitacji:
1. Wczesność – czyli rehabilitacja rozpoczyna się możliwie już w okresie leczenia, od czasu przyjęcia chorego do szpitala lub ambulatorium.
2. Powszechność– jest dostępna dla wszystkich, którzy jej potrzebują i obejmuje wszystkie warunki jej wykonywania: lecznictwo szpitalne, ambulatoryjne i sanatoryjne.
3. Ciągłość – obejmuje rehabilitację medyczną wraz z zawodową i społeczną, która prowadzona jest aż do uzyskania pełnej sprawności. W przypadku schorzeń, które nie rokują pełnego powrotu do zdrowia, do czasu uzyskania maksymalnych mechanizmów kompensacyjnych, utrwalenia wyników usprawnienia lub utrzymania uzyskanej sprawności.
4. Kompleksowość – uwzględnia wszystkie problemy dotyczące niedoborów zdrowia pacjenta, w tym obejmuje aspekt leczniczy, społeczny i psychologiczny.
Wszystkie etapy procesu rehabilitacji mogą być realizowane przez grupę przygotowanych specjalistów, tworzących interdyscyplinarny zespół, zależny od programu usprawniania i schorzenia, jaki zostaje opracowany indywidualnie dla określonej osoby.
W celu uzyskania optymalnego efektu leczniczego, zabiegi rehabilitacyjne realizowane są zazwyczaj w cyklach kilkudniowych, zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty. W przypadku wykonywania zleconych zabiegów prywatnie, stworzyliśmy pakiety rehabilitacyjne obejmujące 10 lub 15 dni zabiegów w promocyjnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem pakietów w naszych placówkach w Ożarowie Mazowieckim oraz Milanówku, dostępnych również w formie Voucherów do podarowania osobie bliskiej.
Pakiety oferujemy na zabiegi z zakresu: