Obejmuje usprawnianie pacjentów z dolegliwościami przeciążeniowymi, w chorobach przewlekłych z zakresu ortopedii, reumatologii czy neurologii, które wpływają na zmniejszenie ruchomości stawów i osłabieniu aparatu ruchowego.
Rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem powrotu do pełnej sprawności pourazowej, najczęściej w wyniku upadku, zdarzenia komunikacyjnego, uprawianiu sportu i innych mechanicznych urazów w domu lub pracy.
Głównym celem działań terapeutycznych, jest szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej. Obejmuje likwidację stanu zapalnego i objawów z nim związanych: ból, obrzęk, zaczerwienienie, ucieplenie i upośledzenie funkcji w jego obrębie.
Urazy często wiążą się z zaburzeniami czucia głębokiego (priopriocepcji), co wpływa na podatność tkanek na kolejne urazy. Dlatego bardzo ważnym elementem rehabilitacji pourazowej jest wzmocnienie osłabionych struktur poprze trening funkcjonalny, aby uniknąć kolejnych kontuzji.
Rehabilitacja pourazowa i w schorzeniach przewlekłych obejmuje szereg zabiegów usprawniających, które umożliwiają szybki i skuteczny powrót sprawności:
Najważniejszym elementem rehabilitacji jest możliwie najszybsze wdrożenie terapii po urazach tj.: