Niektóre schorzenia wymagają interwencji chirurgicznej i przeprowadzenia operacji, aby pacjent miał możliwość pełnej sprawności. Bardzo ważnym elementem w procesie powrotu do zdrowia jest zarówno odpowiednie przygotowanie przed operacją, jak również kontynuowanie rehabilitacji od razu po zabiegu. Ma ona na celu przeciwdziałanie powstawaniu przykurczy i ewentualnych zrostów oraz wzmocnienie organizmu przed hospitalizacją.
Zależnie od rodzaju planowanej operacji, Fizjoterapeuta indywidualnie sprawdza, jak przygotować organizm do zabiegu. Ważnym elementem rehabilitacji jest poprawa ogólnej wydolności, krążeniowej, układu oddechowego i tolerancji na wysiłek. Fizjoterapeuta będzie dążyć do zwiększenia rezerwy funkcjonalnej pacjenta, czyli umiejętności przystosowania organizmu do czasowej degeneracji, aby po operacji powrót do zdrowia był możliwie jak najszybszy.
Po operacji należy jak najszybciej przystąpić do rehabilitacji, aby przywrócić upośledzone operacją funkcje. Ważna jest pionizacja osoby leżącą, aby przeciwdziałać niepożądanym skutkom unieruchomienia i ewentualnym powikłaniom tj.:
Po operacji w obrębie kręgosłupa terapeuta przygotowuje pacjenta do prawidłowego wykonywania codziennych czynności zgodnie z zasadami ergonomii: prawidłowe leżenie, zmiana pozycji, postawa. Rehabilitacja wpływa na normalizację napięcia mięśniowego, ustawienia miednicy, ćwiczenia mają wzmacniać gorset mięśniowy i stabilizację tułowia oraz doskonalić funkcje motorycze na rzecz kompleksowo rozumianej rehabilitacji.
Niedobór aktywności fizycznej lub długotrwałe unieruchomienie (hipokinezja) prowadzi do degeneracji organizmu i obniżenia sprawności. Skutki hipokinezji oddziałują na wiele układów organizmu: