Suche igłowanie jest jedną z technik terapeutycznych stosowanej w leczeniu bólu oraz dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi,  bólami głowy, a także w celu leczenia niektórych problemów układu nerwowego. W leczeniu za pomocą suchego igłowania wykorzystuje się bardzo cienkie specjalne akupunkturowe sterylne igły, które są stosowane jednorazowo. Terapia ta jest nazywana suchym igłowaniem, ponieważ igły wykorzystywane do zabiegu nie posiadają możliwości wprowadzenia leku.

Jak działa

suche igłowanie?

Suche igłowanie ma na celu zmianę sposobu odczuwania bólu przez ciało (efekt neurologiczny) oraz pomaga pozbyć się uporczywego i nadmiernego skurczu mięśni. Towarzyszą mu zmiany w przewodnictwie elektrycznym i chemicznym organizmu, które wspomagają proces gojenia.

Efekt leczniczy jest związany z terapią ukierunkowaną na punkty spustowe, które mogą generować ból mięśniowo-powięziowy opisywanym jako: palący, elektryczny, promieniujący, pulsujący ból oraz uczucie mrowienia lub swędzenia skóry, przeczulica. Oprócz bólu mogą pojawiać się bolesne zgrubienia, guzki oraz sztywność i osłabienie siły mięśni.

Na czym polega

suche igłowanie?

Suche igłowanie polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej akupunkturowej igły bezpośrednio do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Przed przystąpieniem do nakłucia osłabionego mięśnia, terapeuta za pomocą rąk (palpacyjnie) przeprowadza dokładne badanie. Polega na zlokalizowaniu napiętego pasma o zwiększonej wrażliwość na nacisk oraz miejscowej odpowiedzi drżeniowej organizmu. Zabieg można również wykonać bezpośrednio na powięź, ścięgno oraz więzadło.

Fizjoterapeuta dobiera długość i grubość igły dla stanu zdrowia pacjenta, a następnie wprowadza ją w skórę w odpowiednim miejscu. W zależności od techniki igłowania wybranej przez fizjoterapeutę, odczuwalne jest niewielkie ukłucie, może pojawić się ból mięśni lub ich chwilowy skurcz. To pożądane i normalne odczucia w tej metodzie, które oznaczają, że po zabiegu Pacjent doświadczy ulgi w odniesieniu do swoich objawów.

Jakie objawy bólowe kwalifikują się

na suche igłowanie?

  • Bolesne zgrubienie karku
  • Dyskopatia lub rwa barkowa
  • Łokieć tenisisty lub golfisty, kolano skoczka
  • Ból pod łopatką lub między łopatkami
  • Zgrubienie wzdłuż i przy kręgosłupie
  • Napięte pasmo biodrowo piszczelowe, częste u sportowców
  • Rwa kulszowa
  • Choroby i zwyrodnienia stawu biodrowego

Dla uzyskania optymalnego efektu suche igłowanie warto ją połączyć z terapią manualną, ćwiczeniami i innymi zabiegami zaleconymi przez Fizjoterapeutę.

Cennik usług

fizjoterapeutycznych

Usługa dostępna w Ożarowie Mazowieckim

Suche igłowanie 60 zł

Terapeuta wykonujący

suche igłowanie

dr n. med. Joanna Ścibek

Fizjoterapeuta, Specjalista w dziedzinie fizjoterapii