Pierwsze 12 miesięcy życia

kluczowy moment rozwoju

Pierwszy rok życia dziecka to intensywny rozwój, który odgrywa kluczową rolę w zdrowiu dziecka. Na podstawie obserwacji tysięcy niemowlaków, zostały określone ramy zachowań, zdolności i ruchów, które prawidłowo rozwijające się dziecko powinno wykazywać.

Oprócz zdobywania kolejnych umiejętności, u dziecka rozwija się także układ nerwowy. Gdy dziecko osiąga piąty miesiąc życia (5.) podwaja się masa urodzeniowa dziecka, a długość ciała w pierwszym roku życia zwiększa się o ok. 25 cm. Intensywny wzrost oraz kolejne etapy pionizacji dziecka, pełnią istotną rolę w tworzeniu się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.

Fizjoterapeuta może określić czy u dziecka występują zaburzenia, znając poszczególne funkcje motoryczne i czas, w którym pojawiają się w określonych etapach rozwoju dziecka. Analiza przebiega z perspektywy różnych pozycji dziecka, od leżenia, przez siad- aż do chodu.

Pielęgnacja dziecka w domu?

Ważnym elementem przy stwierdzeniu dysfunkcji rozwojowej, jest sprawdzenie, czy jest ona wrodzona, czy nabyta. W przypadku zaburzeń nabytych, należy wykluczyć używanie sprzętów do pielęgnacji dziecka, które mogą zaburzać jego rozwój. Prawidłowa pielęgnacja maluszka w domu będzie przeciwdziałać nasilaniu się problemu i ułatwi dalszy prawidłowy jego rozwój.

Z Fizjoterapeutą można omówić używane sprzęty do noszenia, sadzania oraz ich wpływ na rozwój dziecka.

Cel terapii dla dzieci

w fazie rozwojowej:

  • analiza ruchowa oraz rozwoju motorycznego dziecka
  • weryfikacja asymetrii, podwyższonego lub obniżonego napięcia mięśni
  • ocena wiotkości lub spastyczności mięśni
  • analiza przyjmowania pozycji: siad, siad boczny, klęk, stanie, chód
  • nauka przenoszenia ciężaru ciała
  • ocena ewentualnych zaburzeń, prawidłowej pielęgnacji dziecka
  • diagnoza, określenie możliwości i celu terapii

Cennik terapii

dla dzieci i niemowląt

Usługa dostępna tylko w Ożarowie Mazowieckim

Rehabilitacja noworodków/niemowlaków do 12 m-ca życia 140 zł