Ćwiczenia usprawniające (kinezyterapia) to ćwiczenia ruchowe ukierunkowane i dobrane do schorzenia. Częstość i obciążenie ćwiczeń musi być odpowiednio dawkowane i indywidualnie dobierane przez Fizjoterapeutę do wydolności i stanu zdrowia pacjenta.
Kinezyterapia może być prowadzona w formie indywidualnej lub grupowej pod okiem terapeuty, odbywa się na sali z wykorzystaniem przyrządów tj. piłki, taśmy, elastyczne berety, laski, wałki czy drabinki. W celu zwiększenia i przyspieszenia efektu leczniczego, Fizjoterapeuta dobiera również ćwiczenia do wykonania w domu z wykorzystaniem sprzętów w nim dostępnych.
W określonych schorzeniach, konieczne może być wdrożenie Terapii manualnej. Skonsultuj wcześniej, czy nie ma przeciwwskazań do jej stosowania, tak aby z Fizjoterapeutą wybrać najbardziej efektywną drogę leczenia.
Ćwiczenia uprawniające należy dobrać indywidualnie, zależnie od stanu i możliwości ruchowych pacjenta. Ćwiczenia mogą być stosowane zarówno w celach profilaktyki, jak i po operacjach ortopedycznych, kardiologicznych, neurologicznych.
Na ćwiczenia należy wziąć swobodny, niekrępujący ruchów strój, najlepiej sportowy i obuwie na zmianę.
Holistyczne podejście do schorzenia może wymagać uzupełnienia Kinezyterapii o dodatkowe metody tj.: