Terapia manualna dosłownie tłumaczona jest jako leczenie za pomocą rąk terapeuty. Ma na celu diagnozę oraz leczenie zaburzeń tj.:
Terapia manualna, tak samo jak osteopatia opiera się na wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka, składa się z diagnozy i ustalenia indywidualnej techniki terapeutycznej. Działania Fizjoterapeuty mają na celu poprawę ruchomości w stawach, zmniejszenie napięcia mięśni, uruchomienie drenażu limfatycznego i krwionośnego oraz wyeliminowanie zaburzeń funkcjonalnych w układzie ruchu.
Objawy jakie mogą towarzyszyć dolegliwościom natury ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej tj.: wzmożone napięcie mięśni, bóle głowy, obrzęki i tkliwość stawów, drętwienie rąk lub nóg, nerwobóle, ograniczona ruchomość lub niestabilność stawów.
Na pierwszą wizytę warto wziąć ze sobą wyniki badań diagnostycznych, wykonywanych w obrębie schorzenia tj.: badanie ultrasonograficzne (USG), rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa (TK), czy rezonans magnetyczny (MRI).
Powięź to specyficzna błona znajdująca się pod skórą oraz otaczająca poszczególne narządy, w tym mięśnie. W wyniku urazów, braku aktywności oraz przeciążeń, może dojść do jej nadmiernego napięcia i przykurczów. Objawia się wzmożonym napięciem i ograniczeniem ruchu, spowodowanym niedotlenieniem wszystkich tkanek objętych dysfunkcją powięzi i postępującym przykurczom.
Terapia powięziowa ma na celu przywrócenie fizjologicznego stanu tych tkanek w celu likwidowania objawów, przez leczenia ich przyczyny. Terapia często stosowana w schorzeniach:
W przypadku niepokojących objawów ze strony układu nerwowego, mięśniowego lub szkieletowego (kostnego), najlepiej skonsultować je z wykwalifikowanym Fizjoterapeutą, w celu ustalenia planu terapii dopasowanego do schorzenia pacjenta. Zależnie od schorzenia Fizjoterapeuta może łączyć techniki terapii manualnej z powięziową w celu uzyskania najlepszego efektu leczniczego.
Na ćwiczenia należy wziąć swobodny, niekrępujący ruchów strój, najlepiej sportowy i obuwie na zmianę.
Nasi Fizjoterapeuci specjalizują się w następujących specyficznych terapiach manualnych oraz skutecznie łączą ich elementy, w celu uzyskania najlepszego efektu leczniczego z pacjentem: