Opublikowane 23 marca 2021

Szczepienia przeciwko ksztuścowi

⚠ Krztusiec (koklusz) - to wysoce zakaźna choroba bakteryjna, która przenosi się drogą kropelkową. Do objawów zaliczamy katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła i najbardziej charakterystyczny suchy kaszel - przedłużający napadowy, który może nawet kończyć się wymiotami. Niemowlęta mają napady duszności, łzawienie oczu, zaczerwienienie lub sinienie twarzy oraz bezdech.

📌 Okres wylęgania krztuśca wynosi od 5-7 dni do trzech tygodni, a jego zaraźliwość trwa ok. sześć tygodni.

W przebiegu krztuśca, mogą wystąpić następujące powikłania:
❌ zapalenie płuc, ucha środkowego, mózgu.
❌ Krztuścowe zapalenie mózgu- toksyna krztuścowa ma działanie uszkadzające centralny układ nerwowy o śmiertelności sięgającej ok. 25%, objawami są zaburzenia świadomości, drgawki, wzmożenie odruchów ścięgnistych i wiele innych.
❌ Z powodu nasilonego kaszlu może pojawić się: rozedma płuc, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), pęknięcia tętniaka lub nietrzymanie moczu.

Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciw krztuścowi w latach 60, w Polsce corocznie odnotowywano kilkadziesiąt tys. zachorowań i był częstą przyczyną zgonów u dzieci do 1 r.ż. Po wprowadzeniu szczepień liczba zachorowań w kolejnych latach znacząco się zmniejszyła, obecnie w Polsce jest to ok. 2-4 tys. rocznie.

Zgodnie z kalendarzem, dzieci szczepione są na krztusiec po 6. tygodniu życia, stąd po urodzeniu ryzyko zachorowania jest zwiększone. 🤰 Szczepienie kobiet w ciąży, zaleca się wykonać między 27 a 36 tygodniem ciąży- ma ono na celu wytworzenia przeciwciał matczynych, które przekazywane są przez łożysko i mogą chronić dziecko od dnia narodzin. Szczepienie należy omówić z ginekologiem prowadzącym ciążę.

✅Umawianie konsultacji w Biovena, dostępna jest telefonicznie oraz on-line: https://bit.ly/2OK1imc