Pierwszy rok życia dziecka to intensywny rozwój, który odgrywa kluczową rolę w zdrowiu dziecka. Na podstawie obserwacji tysięcy niemowlaków, zostały określone ramy zachowań, zdolności i ruchów, które prawidłowo rozwijające się dziecko powinno wykazywać.
Oprócz zdobywania kolejnych umiejętności, u dziecka rozwija się także układ nerwowy. Gdy dziecko osiąga piąty miesiąc życia (5.) podwaja się masa urodzeniowa dziecka, a długość ciała w pierwszym roku życia zwiększa się o ok. 25 cm. Intensywny wzrost oraz kolejne etapy pionizacji dziecka, pełnią istotną rolę w tworzeniu się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.
Fizjoterapeuta może określić czy u dziecka występują zaburzenia, znając poszczególne funkcje motoryczne i czas, w którym pojawiają się w określonych etapach rozwoju dziecka. Analiza przebiega z perspektywy różnych pozycji dziecka, od leżenia, przez siad- aż do chodu.
Ważnym elementem przy stwierdzeniu dysfunkcji rozwojowej, jest sprawdzenie, czy jest ona wrodzona, czy nabyta. W przypadku zaburzeń nabytych, należy wykluczyć używanie sprzętów do pielęgnacji dziecka, które mogą zaburzać jego rozwój. Prawidłowa pielęgnacja maluszka w domu będzie przeciwdziałać nasilaniu się problemu i ułatwi dalszy prawidłowy jego rozwój.
Z Fizjoterapeutą można omówić używane sprzęty do noszenia, sadzania oraz ich wpływ na rozwój dziecka.
Oprócz regularnych wizyt pediatry, warto rozważyć kompleksowe badanie u fizjoterapeuty dziecięcego. Fizjoterapeuta może ocenić prawidłowość odruchów pierwotnych i nabytych malucha. Ważnym elementem, który wpływa na rozwój psychomotoryczny to napięcie mięśniowe u dziecka. W przypadku wzmożonego lub obniżonego należy stosować ćwiczenia wzmacniające lub rozluźniające, aby nie wystąpiły przykurcze, zaburzenia postawy lub nieprawidłowe wzorce ruchowe.
W trakcie badania wykonywane są również testy, które mają na celu sprawdzenie umiejętności zmiany pozycji i przewrotu z pleców na brzuch i odwrotnie przez dziecko. Fizjoterapeuta bada je w pozycjach na plecach, brzuchu, aby sprawdzić kontrolę głowy i podparcia. Badanie obejmuje też analizę ruchu dziecka oraz zalecenia ćwiczeń w domu, które pozwolą na rozwijanie prawidłowych wzorców ruchu.
Fizjoterapeuta sprawdza czy maluch utrzymuje kontakt z otoczeniem i jak reaguje na bodźce głosowe.
Na podstawie całego badania można dopiero określić, czy rozwój dziecka mieści się w normach. Indywidualne zalecenia i ćwiczenia mają na celu dalszy prawidłowy rozwój koordynacji psychoruchowej u dziecka.