Terapię blizny w zaplanowanych zabiegach chirurgicznych możemy zacząć jeszcze przed jej pojawieniem się. Terapeuta pomoże w takiej sytuacji dobrać odpowiednie strategie terapeutyczne, profilaktyczne, które wspomogą proces gojenia i powrotu do sprawności. Jeżeli powstanie blizny nie było zaplanowane, wtedy wskazane jest rozpoczęcie najprędzej od momentu uszkodzenia. Terapeuta może rozpocząć terapię po pełnym wygojeniu i utworzeniu się blizny. W zależności od miejsca i rodzaju uszkodzenia będzie to ok. 4-6 tygodni później.
Techniki wspomagające są pomocne już od wczesnego stadium procesu gojenia, tj.: drenaż limfatyczny, kinesiotaping, ćwiczenia. Blizny stare, nawet jeżeli są już kilku-, kilkunastoletnie też mogą zostać poddane terapii, szczególnie jeżeli w procesie diagnostycznym wykazują cechy zaburzenia. Terapia jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta, zależnie od stanu posiadanej blizny, możliwości regeneracyjnych i reagowania pacjenta na bodźce terapeutyczne. Terapia trwa do momentu, kiedy obecne są nadal możliwe do zmniejszenia lub całkowitego usunięcia zaburzenia blizny.
W procesie diagnostyki i później terapii blizn szukamy na jakich poziomach blizna nie zintegrowała się z organizmem. Poprzez techniki terapeutyczne dążymy do większej, często pełniej integracji. Niezintegrowana blizna, to taka, która strukturą, wyglądem lub właściwościami przeszkadza pacjentowi lub wpływa niekorzystnie bezpośrednio lub pośrednio na inne powiązane z nią struktury.
Niepożądane objawy, które mogą wymagać terapii blizn, to:
- dyskomfort w miejscu blizny: pieczenie, ból, swędzenie, które nie ustępują
- wszelkie nieprawidłowości strukturalne tj.: przerosty, atrofia, bliznowacenie, zrosty, przepukliny blizny, przerwanie ciągłości blizny
- zaburzenia przenoszone, czyli zaburzenia pojawiające się w innych częściach układów organizmu powiązanych z miejscem występowania blizny (np. blizny w obrębie nerek mogą dawać objawy podwyższenia ciśnienia)
-
blizna piekąca, uczucie ciągnięcia związane z miejscem, w którym się znajduje
-
zaburzone czucie w okolicach blizny