Blizna jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej i efektem procesu gojenia po uszkodzeniu tkanek poprzez zastąpienie ubytku tkanką łączną włóknistą.

Jakie są etapy

powstawania blizny?

Blizny po urazach, oparzeniach, zabiegach kosmetycznych czy operacjach nie zawsze goją się bez śladów. Poza defektami estetycznymi, nierzadko sprawiają ból i ograniczają ruchomość.  Blizna jest tkanką zastępczą, jeżeli uszkodzenie jest na poziomie naskórka (powierzchowne), zazwyczaj nie pozostają widoczne trwałe zmiany na powierzchni skóry.

Kiedy dochodzi do przerwania ciągłości  skóry, przecięte naczynia zaczynają krwawić. Krew zawiera substancje, które prowadzą do krzepnięcia krwi. Następnie tworzy się skrzep, który w ciągu doby zamienia się w strup. Komórki tkanki łącznej zaczynają się mnożyć po ok. tygodniu, mają one za zadanie spoić przerwaną skórę.

Elementem łączącym jest powstający wówczas kolagen. Rana ulega wtedy obkurczeniu, a jej powierzchnia zmniejsza się i pokrywa cienką warstwą nabłonka. Jeśli dojdzie do zaburzeń na tym etapie i zaburzona zostanie równowaga miedzy produkcją i rozkładem kolagenu, powstaje nadmiar tkanki łącznej i tworzą się blizny przerostowe lub bliznowce. Ten proces może trwać nawet 2 lata.

Do charakterystycznych cech blizny zaliczamy:
  • inne ułożenie włókien kolagenowych, często jednokierunkowe
  • brak gruczołów łojowych, potowych
  • brak komórek barwnikowych melanocytów (kolor blizny jest inny od otaczającej skóry)
  • brak cebulek włosowych (brak włosów na bliźnie)

Na czym polega

terapia blizn?

Terapię blizny w zaplanowanych zabiegach chirurgicznych możemy zacząć jeszcze przed jej pojawieniem się. Terapeuta pomoże w takiej sytuacji dobrać odpowiednie strategie terapeutyczne, profilaktyczne, które wspomogą proces gojenia i powrotu do sprawności. Jeżeli powstanie blizny nie było zaplanowane, wtedy wskazane jest rozpoczęcie najprędzej od momentu uszkodzenia. Terapeuta może rozpocząć terapię po pełnym wygojeniu i utworzeniu się blizny. W zależności od miejsca i rodzaju uszkodzenia będzie to ok. 4-6 tygodni później.
Techniki wspomagające są pomocne już od wczesnego stadium procesu gojenia, tj.: drenaż limfatyczny, kinesiotaping, ćwiczenia. Blizny stare, nawet jeżeli są już kilku-, kilkunastoletnie też mogą zostać poddane terapii, szczególnie jeżeli w procesie diagnostycznym wykazują cechy zaburzenia. Terapia jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta, zależnie od stanu posiadanej blizny, możliwości regeneracyjnych i reagowania pacjenta na bodźce terapeutyczne. Terapia trwa do momentu, kiedy obecne są nadal możliwe do zmniejszenia lub całkowitego usunięcia zaburzenia blizny.
W procesie diagnostyki i później terapii blizn szukamy na jakich poziomach blizna nie zintegrowała się z organizmem. Poprzez techniki terapeutyczne dążymy do większej, często pełniej integracji. Niezintegrowana blizna, to taka, która strukturą, wyglądem lub właściwościami przeszkadza pacjentowi lub wpływa niekorzystnie bezpośrednio lub pośrednio na inne powiązane z nią struktury.
Niepożądane objawy, które mogą wymagać terapii blizn, to:
  • dyskomfort w miejscu blizny: pieczenie, ból, swędzenie, które nie ustępują
  • wszelkie nieprawidłowości strukturalne tj.: przerosty, atrofia, bliznowacenie, zrosty, przepukliny blizny, przerwanie ciągłości blizny
  • zaburzenia przenoszone, czyli zaburzenia pojawiające się w innych częściach układów organizmu powiązanych z miejscem występowania blizny (np. blizny w obrębie nerek mogą dawać objawy podwyższenia ciśnienia)
  • blizna piekąca, uczucie ciągnięcia związane z miejscem, w którym się znajduje
  • zaburzone czucie w okolicach blizny

Jaki jest cel

terapii blizn?

Blizna może mieć negatywny wpływ nie tylko na miejsce, w którym powstała, ale także na oddalone od niej części ciała. Zarówno nowe blizny, jak i dawne mogą być źródłem problemu. W celu poprawy stanu blizny, jak również eliminowaniu objawów, których źródłem są zbliznowacenia, fizjoterapeuci stosują terapię manualną blizny. Znajomość Terapii Blizn daje możliwość poznania dużej ilości technik ukierunkowanych na schorzenia wynikające z zaburzeń tkanki włóknistej. Jeżeli blizna zostanie odpowiednio zdiagnozowana, może być poddana terapii, aby osiągnąć redukcję niepożądanych symptomów.

Cennik usług

fizjoterapeutycznych

Usługa dostępna w Ożarowie Mazowieckim

Terapia indywidualna 15 min 60 zł
Terapia indywidualna 30 min 120 zł
Terapia indywidualna 45 min 150 zł

Terapeuta wykonujący

terapię blizn

dr n. med. Joanna Ścibek

Fizjoterapeuta, Specjalista w dziedzinie fizjoterapii